Vila

podzimní odrůda

Původ – ČR , začátek šlechtění ve VŠÚO Holovousy, ukončené na ŠS Těchobuzice. Vznikla křížením odrůd Boscova lahvice a Křivice. Registrována je od r. 1987.

Plody – jsou velké až velmi velké, mají pravidelný, široce lahvicovitý tvar, nejširší ve spodní části plodu. Slupka je zelenožlutá, suchá, rzivě mramorovaná, někdy s náznakem oranžového líčka. Dužnina je nažloutlá, šťavnatá, má sladce navinulou aromatickou velmi dobrou chuť.

Růst – je silnější až silný, tvoří široce rozložité pyramidální koruny. Obrůstání plodonosným obrostem je dobré.

Plodnost – vstup do plodnosti je středně raný, úrodnost je střední, pravidelná.

Zrání – sklízí se koncem září, konzumně dozrává od poloviny října, vydrží do poloviny listopadu, v chladírně do prosince i déle.

Odolnost – k nízkým teplotám velmi dobrá, proti houbovým chorobám je odolnost rovněž vysoká.

Tvar a podnož – pro intenzivní výsadby jsou vhodné nízké tvary a pro regulaci silného růstu podnož kdouloň s použitím mezikmene, jako kmenotvorné odrůdy. Ta se osvědčuje i při pěstování kmenných tvarů na hrušňovém semenáči, jelikož přímo očkovaná roste ve školce křivě.

Opylování – kvete středně pozdně,vhodnými opylovači jsou např. Williamsova, Charneuská, Amfora, Jana, Nitra.

Požadavky – pro úspěšné pěstování stolních plodů vyžaduje dobré výhřevné půdy i ve středních polohách dobře zásobené vláhou. Ve vyšších oblastech je vhodné vybírat chráněné a slunné stanoviště.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *