Rafzas

Původ: Švýcarsko, kříženec odrůd hrušně domácí Generál Leclerc a hrušně písečné Hosui.

Růstové vlastnosti: středně bujně rostoucí, habitus stromu vzpřímený, plodí na krátkém dřevě ve shlucích. Koruna zahuštěná středně dlouhými letorosty, větve obrůstají nepravidelně.

Plod: malý až středně velký, kulovitého, slabě nesouměrného tvaru. Kališní jamka mělká, kalich je středně velký, setrvalost kališních lístků střední. Slupka středně tlustá, lesklá, slabě rzivá okolo kališní jamky. Lenticely velké, rzivé. Základní barva slupky žlutozelená, krycí barva chybí. Dužnina bělavě žluté barvy, nasládlá v chuti, středně šťavnatá, konzistence hrubá, středně tuhá. Jádřinec malý až střední, široce vejčitý, počet komor nízký. Stopka je krátká a tlustá. Okraj listové čepele je pilovitý.

Zralost: sklizňová od poloviny srpna, konzumní koncem září, skladovatelnost do listopadu.

Plodnost: brzká, hojná, s probírkou pravidelná.

Vhodné podnože: slabě a středně bujně rostoucí.

Celkové hodnocení: cizosprašná odrůda s vejčitými plody, nesnadno tvarovatelná. Pěstuje se s jarním průklestem v období kvetení a probírkou plodů pro jejich zvětšení. Odolnost proti napadení strupovitostí je vysoká, rovněž i proti nízkým teplotám. Je určena do teplých a středních pěstitelských oblastí s dostatkem vláhy.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *