Sir Prize

Sir_prize

Původ: USA, kříženec tetraploidní odrůdy Golden Delicious s rezistentnín hybridem PRI 14-152.

Vlastnosti stromu: Růst je silný a rozložitý, větve jsou nasazeny v širších úhlech a přiměřeně obrůstají plodonosným obrostem. Stromy kvetou středně pozdně a jsou špatnými opylovači (triploidní odrůda).

Vlastnosti plodu: Je mírně nadprůměrné velikosti (střední hmotnost kolísá mezi 132 -185 g). Tvar je krátce nebo vysoce kuželovitý, někdy i válcovitý, často žebernatý a dosti nepravidelný. Slupka je hladká, mírně až středně mastná, pevná. Základní barva je zelenavě žlutá, později citronově žlutá. Nevýrazné líčko se vyskytuje jen výjimečně. Dužnina je krémové barvy, jemná, křuplavá, velmi št’avnatá, příjemně sladce navinulá, velmi dobrá. Plod je náchylnější k otlačení

Hospodářské vlastnosti:

Plodnost: Je raná, přiměřená a pravidelná.

Odolnost: Stromy jsou rezistentní proti strupovi-tostí, padlím trpí slabě. Vůči mrazům jsou středně citlivé. Plody se snadno otlačují a vyžadují proto šetrnou manipulaci.

Tvar a podnož: Pro pěstování v intenzívních tvarech je vzhledem k silnějšímu růstu doporučována podnož M 9. Pro kmenné tvary a do horších půdních podmínek jsou doporučovány středně vzrůstné podnože, případně i podnož A 2.

Doba zrání: Sklízí se v první polovině října, z chladnějších oblastí i později. Ve sklepě se skladuje do března i déle.

Celkové zhodnocení:Vzhledem ke své spolehlivé rezistenci vůči strupovitosti a dobré chuťové kvalitě by se tato odrůda měla více rozšířit ve vlhčích oblastech středních poloh. Ve vyšších polohách nedosahuje dobrých chuťových kvalit a plodnost je méně jistá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *