Shalimar

shalimar

Shalimar je pozdně zimní odrůda.

Původ: CZE, kříženec odrůd Topaz‘ a ‚Golden Delicious‘.

Růstové vlastnosti: středně bujně rostoucí, habitus stromu rozložitý, plodí ve shlucích na krátkém dřevě. Koruna kulovitá, zahuštěná dlouhými středně tlustými výhony, větve obrůstají středně hustě. Květy jsou středně velké, barva poupěte tmavě růžová.

Plod: středně velký až velký, elipsovitého až vysoce kulovitého tvaru, nepatrně žebrováný, se středně výraznými svalci nad hlubokou kališní jamkou. Kalich je malý, úšty krátké. Slupka středně tlustá, hladká, bez ojínění a mastnosti. Základní barva slupky žlutá, krycí červená, forma mramorování. Dužnina zelenobílé barvy, sladce navinulé chuti, středně šťavnatá, konzistence jemná a tuhá. Stopka středně tlustá a dlouhá.

Zralost: sklizňová od poloviny října, konzumní od prosince, skladovateinost do května.

Plodnost: středně pozdní, průměrná, s probírkou pravidelná.

Vhodné podnože: slabě a středně bujně rostoucí.

Celkové hodnocení: odrůda s barevným plodem. Strom se nesnadno tvaruje. Pěstuje se s probírkou plodů pro jejich zvětšení a letním prosvětlovacím řezem. Rezistentní proti napadení strupovitostí. Odolnost proti napadení padlím jabloňovým je nízká zvláště v teplých oblastech. Je určena do teplých a středních chráněných poloh. Potřebuje dlouhou vegetační dobu na vyzrávání růstových pletiv.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *