Rubinola

Rubinola

Původ: Pochází ze stanice ÚEB AV ČR ve Střížovicích, je to kříženec odrůd ’Prima’ x ’Rubín’.

Zrání: Sklízí se koncem září až počátkem říjny, 10 – 14 dnů před ’Golden Delicious’. Plody nepropadávají a je třeba je sklízet jakmile se vybarví. Konzumně dozrává v listopadu a vydrží do března až dubna. Je velmi ceněnou odrůdou s výbornými chuťovými vlastnostmi.

Růst/habitus stromu: Silná intenzita růstu, později střední. Stromy vytvářejí velké, vzpřímené, široce kulovité koruny. Plodí převážně na dlouhém plodném dřevě. Po silném řezu a na silných podnožích hůře obrůstají plodonosným obrostem.

Kvetení/opylování: Cizosprašná, diploidní odrůdy. Kvete poloraně a je dobrým opylovačem.

Pomologie plodu: Plody jsou střední až velké, zploštěle kulovité až kulovité, mírně žebernaté. Stopka je tenká a dlouhá. Slupka slabě mastná, středně silná, žlutá až žlutooranžová. Krycí zbarvení je zářivě červené, pokrývající

Odolnost: Odrůda je rezistentní proti strupovitosti jabloní a vysoce odolná k padlí.

4 thoughts on “Rubinola

  1. Dobrý den, v popisu odrůdy chybí popis chorob, resp. odolnost proti chorobám. Bylo by možné doplnit, zejména odolnost proti strupovitosti a padlí?

  2. Dobrý den,koupil jsem prost. stromek RUBINOLA ,kde ji označují jako „Samosprašnou“,ale všude jinde jsem se dočetl,že je cizosprašná.Můžete mi prosím napsat,jak je to doopravdy? Děkuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *