Rubinstep

Rubinstep

Zimní odrůda

PÚVOD: ČR, registrace 2003, kříženec ‚Clivia x Rubín‘

Růstové vlastnosti: středně bujně až bujně rostoucí, habitus stromu vzpřímený až rozložitý, plodí ve shlucích na krátkém dřevě. Koruna elipsovitá, zahuštěná tlustými dlouhými výhony, větve obrůstají řídce, vyholují. Květy jsou středně velké, barva poupěte tmavě růžová.

Plod: středně velký, ploše kulovitého tvaru, bez žebrování, se slabými svalci nad mělkou kališní jamkou. Kalich je středně velký, úšty dlouhé. Slupka středně tlustá, suchá, prsná, okolo stopečné jamky středně rzivá. Základní barva slupky žlutá, krycí červená, rozmytá s žíháním. Dužnina krémové barvy, nasládlé chuti, aromatická, konzistence jemná a tuhá. Stopka středně tlustá, dlouhá.

Zralost: sklizňová začátkem října, konzumní v listopadu, skladovatelnost do února.

Plodnost: středně pozdní, vysoká, s důkladnou probírkou pravidelná.

Vhodné podnože: slabě a středně bujně rostoucí.

Celkové hodnocení: Odrůda s atraktivním plodem. Strom se nesnadno tvaruje. Pěstuje se s probírkou plodů a letním prosvětlovacím průklestem. Odolnost proti napadení strupovitostí je nízká, proti napadení padlím jabloňovým střední. Pro dlouhou vegetační dobu, kterou potřebuje na vyzrávání růstových pletiv, je vhodná do teplých a chráněných středních poloh.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *