Signe Tillisch

Signe_tillisch

PŮVOD: Dánsko, semenáč, 1866.

STROM: vytváří koruny jen středně veliké, vznosné široké a kulovilř, dožívající také jen středního stáří. Dobře nesnáší přísnější řez. Letorosty: delší, světle hnědé až nazelenalé, slabě stříbřité, nenápadní tečkované.
List: velký, matný, s okraji dovnitř přihnutými, dlouze řapíkatými. Květ: velký, jemně zarůžovělý, poloranný. Opylovač: dobrý. Plodnost: je poněkud pozdnější, střídavá ač velmi dobrá. Požadavky: náročné. Žádá nejlepší jabloňové půdy, snáší i vyšší chladnější polohy, avšak před větrem chráněné.
Tvar a podnoží: pro všechny tvary i na všech podnožích, přednostně ale pro volně rostoucí zákrsky. Pro přísné tvary méně vhodné. Opylovači: Coxova, Croncelské, James Grieve, Láxton’s Superb, MacIntosh, Průsvitné letní, Richardovo, Ušlechtilé žluté.

PLOD: váha 190 g, rozměry 75 X 65 mm, veliký ploše kuželovitý, kalvilovitého, žebernatého tvaru. Obě poloviny nestejné. Kališní jamka: užší, hluboká, žebernatá a vystouplými žebry vroubená. Kalich : větší pootevřený až otevřený, šedě plstnatý. Stopečná jamka: široká, hluboká, paprskovitě prorezavělá. Stopka: nestejně dlouhá, dřevnatá, úroveň jen zřídka přečnívající. Slupka: velmi jemná, lesklá, mastná, zelenožlutá, jen zřídka s malým zlatožlutým slabě začervenalým líčkem a s drobnými hnědavými tečkami. Duínina: jemná, křehká, šťavnatá, běložlutá, někdy prozelenalá, lahodná, příjemně sladce navinulá, s lehkou kořenitostí i aromátem. Jádřinec: polodutý, pouzdru po 2 dobře vyvinutých tmavých jádrech. Doprava: dost citlivé.

DOBRÉ VLASTNOSTI: na loži nevadne a při sklizni má málo odpadu. Odolnost proti mrazu ve dřevě i v květu je dobrá.

ŠPATNÉ VLASTNOSTI: větry padá, trpí zvláště po silnějším dusíkatem hnojení křenčením, místy značně strupovitostí a v suchu padlím

CELKOVÉ OHODNOCENÍ: pro svoji výtečnou chuť bývala ceněna. Plody mají sklon k vnitřní hnilobě. Vhodné je hlavně pro zahrádky.

2 thoughts on “Signe Tillisch

  1. Je to velmi chutná, výborná odrůda do teplých poloh. Já ji pěstuji v Podkrkonoší a občas tu má problémy s dozráváním, ale jinak doporučuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *