Sentima

 

Původ: Byla vyšlechtěna ve VŠÚO Holovousy s.r.o. křížením odrůd ‚James Grieve‘ x ‚Jonathan‘. Zkoušena pod označením HL VI 37/8.

Vlastnosti stromu: Stromy rostou zpočátku středně silně, později jejich růst slábne. Charakterem růstu připomíná odrůdu ‚James Grieve‘. Koruna je široce kulovitá, přiměřeně hustá. Větve velmi dobře obrůstají kratším plodonosným obrostem. Hojně plodí také na jednoletém dřevě.
Vlastnosti plodu: Plody jsou střední až nadprůměrně velikosti (143 – 190 g), vysoce kulovitého až kulovitě kuželovitého tvaru. Slupka je hladká, zelenožlutá, z větší části překrytá červenou krycí barvou nanesenou ve formě žíhání a mramorování. Dužnina je krémová, jemná, středně pevná a šťavnatá. Chuť je velmi  dobrá,   sladce navinulá, příjemně aromatická.

Hospodářské vlastnosti: Doba květu: Kvete středně raně a je dobrým opylovačem.
Plodnost: Plodnost je raná, vysoká a pravidelná.
Odolnost: Odrůda je dosti odolná vůči strupovitosti a ve většině let nevyžaduje při pěstování na zahrádkách ochranu proti této chorobě. Padlím trpí málo.
Tvar a podnož: Při volbě vhodných sponů a respektování půdních podmínek ji lze pěstovat na všech tvarech a podnožích. Doporučuje se pěstovat především na podnoži M 9 ve tvaru štíhlých vřeten nebo volně rostoucích zákrsků. Stromy se snadno tvarují.
Doba zrání: Sklizňová zralost v průměru nastupuje kolem 25 září, asi 10 dnů před odrůdou ‚Golden Delicious‘. Doporučuje se sklizeň nejlépe vyvinutých plodů probírkou ve 2-3 sběrech s týdenním odstupem. Ve sklepě plody vydrží do února, v chladíme až do dubna.

Celkové zhodnocení: Jedná se o pěstitelsky nenáročnou odrůdu s dobrou a pravidelnou plodností, vhodnou zejména pro střední a vyšší polohy, kde plody dosahují delší uchovatelnosti.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *