Selena

 

Původ: Odrůda jabloně byla vyšlechtěna ve VŠÚO v Holovousích z křížení ´Britemac´ x ´Prima´

Vlastnosti stromu: Stromy rostou středně silně a vytvářejí rozložité až mírně převislé koruny. Charakterem růstu připomínají odrůdu McIntosh. Vzhledem ke sklonu k zahušťování vyžadují včasný průklest. Stromy kvetou středně raně a jsou dobrými opylovači.

Vlastnosti plodu: Plody jsou střední až větší (130 -190g). Tvar plodů je pravidelný, kulovitý nebo kulovitě oválný. Slupka je středně mastná, hladká, zelenavě žlutá nebo krémová, z 40 až 80% překrytá tmavě červenou krycí barvou nanesenou ve formě žíhání nebo rozmytě. Dužnina je bělavě krémová, velmi jemná, středně pevná (později měkčí) a šťavnatá. Chuť je sladší, příjemně aromatická, dobrá až výborná.

Hospodářské vlastnosti:

Plodnost: Je velmi raná, vysoká a dosti pravidelná.

Odolnost: Stromy jsou rezistentní proti strupovitostí, padlím trpí méně. Vůči mrazům jsou stromy odolné.

Tvar a podnož: Je vhodná pro všechny tvary a podnožové typy. Podnože se volí podle půdních podmínek a použitého tvaru. Nejvyšší kvalita plodů je dosahována na štíhlých vřetenech a při použití letního prosvětlovacího řezu.

Doba zrání: Sklizňová zralost nastává, průměrně ve druhé až třetí dekádě září. Konzumní zralost začíná během října a trvá až do ledna, z vyšších poloh i déle.

Celkové zhodnocení: Plodná a kvalitní podzimní až raně zimní odrůda s rezistencí vůči strupovitosti. Je vhodná především do chladnějších a vlhčích oblastí, ve kterých jsou jinak problémy s pěstováním běžných odrůd, jež touto chorobou trpí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *