Rucla

 

Původ: Odrůda vznikla z křížení Clivia x Rubín v Holovousích, 2009.

Popis plodu: Je odrůdou typu Coxova reneta, která se vyznačuje větší odolností proti chorobám, lepší kvalitou plodů a jejich delší skladovatelností. Plody mají střední velikost a převážně kulovitě protáhlý až kulovitě kuželovitý, pravidelný. Základní barva slupky je zelenavě žlutá až žlutá, z 60 až 90% překrytá purpurovou až hnědavě červenou barvou. Dužnina je krémová, jemná, chruplavá, dostatečně pevná a šťavnatá. Chuť je harmonická, navinule sladká, příjemně aromatická, výborná.

Pěstování: Růst stromů je středně silný až slabší, rozložitý. Do plodnosti vstupují raně, plodí přiměřeně a pravidelně. Plodnost na středně dlouhém obrostu. Sklízí se asi 1 týden před odrůdou Golden Delicious a při skladování v chladírně vydrží až do května i déle.

Poznámky: Odrůda se vyznačuje zlepšenou kvalitou plodů než dosud pěstované odrůdy. Zvýšení školkařské produkce výsadbového materiálu o novou odrůdu.

Celkové hodnocení: odrůda s barevným plodem. Strom se snadno tvaruje. Pěstuje se s redukcí počtu plodů jen při přeplození a letním průklestem. Odolnost proti nápadem houbovými chorobami je střední. Je určena do všech poloh, na bujněji rostoucích podnožích plody zdrobňují.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *