Primadela

Primadela

Původ: Byla vyšlechtěna ve VŠÚO Holovousy s.r.o. křížením odrůdy ‚Primula‘ a selekce HL 243 (‚Starkrimson Delicious‘ x ‚Zvonkové‘). Zkoušena pod označením HL1529.

Vlastnosti stromu: Stromy rostou slaběji a poněkud vzpřímeněji. Nepříliš četné plodonosné dřevo je kratší i střední délky. Charakterem růstu připomíná odrůdu ‚James Grieve‘. Odrůda je vhodná pro intenzivní zahuštěné tvary.

Vlastnosti plodu: Plody jsou nadprůměrně velké (147 – 201 g), elipsoidně kuželovitého až protáhle vejčitého poněkud nepravidelného tvaru. Slupka je hladká, zelenožlutá, z větší části překrytá červenou krycí barvou nanesenou ve formě líčka žíhání a mramorování. Dužnina je krémová, jemná, středně pevná a šťavnatá. Chuť je výborná, sladce navinulá, příjemně aromatická.

Hospodářské vlastnosti:
Doba květu: Kvete středně raně a je dobrým opylovačem. Plodnost: Plodnost je raná, velmi vysoká a pravidelná.
Odolnost: Odrůda je rezistentní vůči strupovitosti a padlím trpí jen málo. Skládkovými chorobami a poruchami netrpí.
Tvar a podnož: Odrůda je vhodná především pro intenzivní tvary na slaběji rostoucích podnožích. Ve volnějších sponech může být pěstována i na silněji rostoucích podnožích a na vyšších tvarech. Zde však vyžaduje pravidelný řez, jinak bývají plody příliš malé.
Doba zrání: Sklizňová zralost v průměru nastupuje koncem září, asi týden před odrůdou ‚Golden Delicious‘. Ve sklepě plody vydrží do března, v chladíme až do května.

Celkové zhodnocení: Výkonná odrůda s rezistencí proti strupovitosti, vhodná pro intenzivní tvary, s plody chutnými a dobře skladovatelnými.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *