Petra

Petra

Autor fotografie: Petr Kumšta

Původ: Odrůdu vyšlechtil soukromý šlechtitel pan Petr Kumšta z Votic (okres Benešov) křížením odrůd ‚Jolana‘ x ‚Šampion‘. Byla zkoušena pod pracovním označením KuP-223.

Vlastnosti stromu: Stromy rostou středně silně, koruny vytvářejí kulovité až mírně rozložitě. Větve dobře obrůstají krátkým i středně dlouhým plodonosným obrostem.

Vlastnosti plodu: Plody jsou střední velikosti (143-210g), tvar je kulovitý až kulovitě kuželovitý s mírnými žebry, částečně nepravidelný. Stopka je středně tlustá a středně dlouhá. Slupka je hladká, lesklá, slabě mastná, bez rzivosti, tlustší a pevnější, zelenavě žlutá, narůžovělá překrytá tmavší červení nanesenou formou žíhání a mramorování. Krycí barva překrývá v průměru asi na 3/4 povrchu plodu, někdy přechází i v rozmyté líčko. Dužnina je bělavá, do které prostupuje růžová barva. Je jen středně pevná až měkčí, jemná, středně šťavnatá. Chuť je harmonická, navinule sladká (ve vyšších polohách bývá chuť navinulejší), celkově velmi dobrá.

Hospodářské vlastnosti: Doba květu: Kvete středně raně a je dobrým opylovačem.
Plodnost: Plodnost je středně raná, dosti vysoká a pravidelná.
Odolnost: Odrůda je rezistentní vůči strupovitosti a jen málo trpí padlím. Skládkové choroby se vyskytují jen zřídka.Tvar a podnož: Při volbě vhodných sponů a respektování půdních podmínek ji lze pěstovat na všech tvarech a podnožích. Doporučuje se pěstovat především na slaběji rostoucích podnožích ve tvaru štíhlých vřeten nebo volně rostoucích zákrsků. Doba zrání: Sklizňová zralost v závislosti na poloze nastupuje od poloviny srpna do začátku září. Plody z vyšších poloh vydrží ve sklepě do listopadu.

Celkové zhodnocení: Pozdně letní odrůda jablek s velmi dobrou kvalitou plodů, která nevyžaduje chemickou ochranu proti chorobám. Je doporučována především pro pěstování u drobných pěstitelů ve vyšších a vlhčích polohách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *