Nabella

Nabella

Původ: Odrůda jabloně byla vyšlechtěna ve VŠÚO v Holovousích z křížení ´Matčino´ x ´Starking Delicious´

Vlastnosti stromu: Stromy rostou středně silně, na podnoži M 9 jen slabě. Stromy pozdě ukončují vegetaci. Koruny vytváří vysoce kulovité, přiměřeně husté. Větve jsou nasazovány v tupých úhlech a velmi dobře obrůstají plodonosným obrostem. Jedná se v podstatě o spurtypovou odrůdu. Stromy kvetou středně raně a jsou dobrými opylovači.

Vlastnosti plodu: Plody mají nadprůměrnou velikost (hmotnost se nejčastěji pohybuje v rozmezí 140-180 g). Tvar mají pravidelný, vysoce kulovitý, souměrný, jen sotva zřetelně žebernatý. Slupka je středně silná, méně pevná, polodrsná, jen slabě mastná. Základní barva je světle žlutá. Krycí barva je karmínová, při plném vyzrání až tmavě karmínová a bývá nanesena formou mramorování nebo s žíhání často téměř po celém povrchu plodů. Dužnina je krémově žlutá, jemná, méně šťavnatá a má velmi dobrou navinule sladkou chuť a příjemné aróma.

Hospodářské vlastnosti:

Plodnost: Plodnost je středně raná, dosti vysoká a pravidelná. Stromy dobře plodí i na vzrůstnějších podnožích. Podíl jakostních tříd na sklizni je vysoký, protože po červnovém opadu plůdků zůstává v chocholíku vždy jen jeden plod nebo nejvýše dva plody.

Odolnost: Plody i listy jsou odolné proti strupovitosti a stromy netrpí ani padlím
Tvar a podnož: Je vhodná pro všechny tvary (kromě přísně vedených stěn) a podnožové typy. Je málo náročná na výchovný a tvarovací řez Podnože se volí podle půdních podmínek a použitého tvaru.

Doba zrání: Sklizňová zralost v závislosti na poloze a teplotních podmínkách roku nastává nejčastěji v druhé polovině září nebo začátkem října. Konzumní zralost začíná krátce po sklizni a trvá asi do vánoc.

Celkové zhodnocení: Plodná, pěstitelsky nenáročná a kvalitní podzimní až raně zimní odrůda s odolností proti nemocem. Je velmi vhodná především pro ekologické systémy pěstování jablek s omezením nebo vyloučením chemických postřiků. Doporučuje se také pro pěstování v extenzivních podmínkách na klasických vyšších tvarech.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *