Meteor

Meteor

Odrůda vznikla ve VŠÚO v Holovousích křížením odrůd ´Megumi´ x ´Melrose´.

Plody mají větší velikost a kulovitý až kulovitě kuželovitý, pravidelný tvar. Barva plodů je jasně purpurově červená. Slupka je pevná, hladká, lesklá, málo mastná. Vzhled plodů je celkově velmi atraktivní.

Dužnina je krémová, pevná, šťavnatá, jemné konzistence. Chuť je příjemně sladce navinulá, mírně aromatická, celkově výborná. Plody jsou odolné vůči otlačení.

Stromy rostou středně silně, středně trpí strupovitostí a padlím trpí. Dosti pozdě vstupují do plodnosti a plodí jen středně, i když pravidelně. Stromy nevyžadují probírku a podíl jakostních tříd na sklizni je velmi vysoký. Mají však vyšší nároky na délku vegetační doby. Doba květu je pozdní.

Plody se sklízí začátkem října a velmi dobře se skladují až do pozdního jara i v podmínkách běžného chlazeného skladu. Jsou odolné vůči skládkovým chorobám.

Celkové hodnocení: odrůda s atraktivním plodem. Pěstuje se s letním průklestem. Odolnost proti napadení strupovitostí je nízká, proti napadení padlím jabloňovým střední. Je určena do teplých a středních pěstitelských oblastí. Potřebuje dlouhou vegetační dobu na vyzrávání růstových pletiv.

Poznámky: Vítěz degustace konané 6.1.2010 v Hořicích. Tabulka s výsledky dostupná ve fotografiích na facebooku.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *