Primula

Primula

Původ: Vznikla v USA, avšak byla vyselektována v Polsku z dovezených hybridů. Údajně se jedná o sesterskou odrůdu k odrůdě ’Prima’. V ČR se teprve začíná pěstovat.

Zrání: Začátek zrání je ve druhé až třetí dekádě srpna. Doporučuje se sklízet postupnou probírkou. Plody se konzumují záhy po sklizni. Ve sklepě vydrží 2 – 3 týdny.

Růst/habitus stromu: Růstu zpočátku střední, později zvláště na lehčích půdách dost slabý. Koruny jsou menší, vysoce kulovité, později převislé, hustší. Brzy vyžadují průklest a zmlazovací řez.

Kvetení/opylování: Kvetou raně a jsou dobrými opylovači.

Pomologie plodu: Plody střední až menší velikosti (nejčastější hmotnost kolísá v rozmezí 88 -141 g). Tvar je vysoce kulovitý až vejčitý. Slupka je hladká, středně pevná, mastná. Zelenavě žlutá základní barva je z větší části překrytá atraktivním zářivě červeným rozmytým líčkem. Dužnina je krémová, přiměřeně pevná, středně jemná, velmi šťavnatá. Chuť je sladce navinulá, velmi chutná.

Plodnost: Raná, velmi vysoká a dosti pravidelná

Podnož/pěstitelský tvar: Vzhledem k vysoké plodnosti se dává přednost středně vzrůstným až silněji vzrůstným podnožím (M 1,M4 ,M 11,A2). Odrůdu lze pěstovat na všech pěstitelských tvarech.

Choroby a škůdci:

Poznámky: Pěstitelsky nenáročná a výkonná odrůda vhodná prakticky do všech pěstitelských oblastí, poloh a stanovišť. V nejteplejších oblastech se jedná ještě o letní odrůdu, v chladnějších a vyšších polohách je to odrůda podzimní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *