Prima

Prima

Původ: Odrůda vznikla v USA v r. 1958.

Vlastnosti stromu: Stromy rostou silně, později středně silně a vytvářejí vytvářejí větší, široce kulovité, později polorozložité husté koruny. Stromy kvetou středně raně a jsou dobrými opylovači..

Vlastnosti plodu: Plody jsou střední až nadprůměrné velikosti (115 -160g). Tvar plodů je kulovitý až široce (někdy i úzce) kulovitý, poněkud nepravidelný, mírně žebernatý. Slupka je středně mastná, hladká, zelenavě žlutá později žlutá, až ze tří čtvrtin je krytá rozmytou jasně červenou barvou a žíháním. Dužnina je žlutavá, dosti pevná, stčedně jemná, štavnatá, sladce navinulá, méně aromatická. Celkově dobrá.

Hospodářské vlastnosti:

Plodnost: Je celkově dobrá.je raná, dosti vysoká, zpočátku pravidelná, později střídavá.

Odolnost: Je spolehlivě rezistentní proti strupovitosti a netrpí ani padlím. Má slabý sklon k fyziologické skvrnitosti dužniny. Odolnost proti mrazu ve dřevě je vyšší, v době květu jen průměrná.

Tvar a podnož: Není příliš vhodná pro přísné tvary. Z podnoží jsou vhodnější slabší a středně vzrůstné typy. Včas vyžaduje silnější prosvětlovací řez, který napomáhá dobrému vybarvování plodů.

Doba zrání: Sklízí se v 1. polovině září, z vyšších poloh i později, konzumně dozrává v říjmu a vydrží do listopadu.

Celkové zhodnocení: V současné době je to jedna z významných odrůd vhodných pro pěstování bez chemické ochrany. Její rozsah uplatnění je však omezen podzimní dobou zrání. Krátká doba konzumu se projevuje především v teplých oblastech. Pro lepší vybarvování plodů je doporučován letní řez.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *