Pohoda

pohoda pohoda

Původ: Byla vyšlechtěna ve VŠÚO Holovousy s.r.o. křížením odrůd ‚Idareď x ‚Discovery‘. Zkoušena pod označením HL 1711.

Vlastnosti stromu: Růst stromů je středně silný až slabší, mírně vzpřímený; větve dobře obrůstají krátkým plodonosným obrostem. Výhony mají kratší internodia.

Vlastnosti plodu: Velikost je střední až nadprůměrně velká (125-194), tvar je ploše kulovitý na průřezu někdy nepravidelný. Slupka je hladká, jen velmi slabě mastná, středně tlustá, zelenavě žlutá, později až slámově žlutá, ze 40 až 70% překrytá oranžově červenou krycí barvou nanesenou nejčastěji ve formě krátkého žíhání a hustého mramorování. Při dobrém oslunění vytváří rozmyté líčko. Dužnina je krémově bílá, jemná, chruplavá, pevná, avšak jen méně šťavnatá. Chuť je harmonická, sladce navinulá, příjemně kořeněná, velmi dobrá.

Hospodářské vlastnosti:
Doba květu: Kvete středně raně a je dobrým opylovačem.
Plodnost: Stromy raně vstupují do plodnosti a jsou pravidelně úrodné.
Odolnost: Odrůda je tolerantní ke strupovitosti, padlím trpí málo. Stromy jsou středně citlivé vůči rakovině. Skládkové choroby se nevyskytují.
Tvar a podnož: Doporučuje se pěstovat především na podnoži M 9 ve tvaru volně rostoucích zákrsků. Stromy, zvláště na vyšších tvarech, vyžadují pravidelný prosvětlovací řez.
Doba zrání: Sklízí se asi 1 týden před odrůdou ‚Golden Delicious‘, plody se dobře skladují až do jarních měsíců.

Celkové zhodnocení: Pěstitelsky nenáročná odrůda, která nevyžaduje chemickou ochranu proti chorobám, s plody chutnými a vhodnými pro dlouhodobé skladování. U drobných pěstitelů může nahradit odrůdu ‚Idareď. Neměla by však být vysazována do lokalit a na stanoviště, kde se ve větší míře vyskytuje rakovina.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *