Pinova

Pinova

Původ: Německo – Pillnitz, křížením odrůd Clivia x Golden Delicious. Povolená v roce 1996.

Růstové vlastnosti: středně bujně rostoucí, habitus stromu rozložitý až převislý, plodí ve shlucích na krátkém i středně dlouhém dřevě. Koruna široce kulovitá, zahuštěná tenkými dlouhými výhony, větve obrůstají středně. Květy jsou středně velké až velké, barva poupěte tmavě růžová.

Plod: středně velký, kuželovitého tvaru, bez žebrování a svaků nad kališní jamkou. Kalich je malý, úšty středně dlouhé. Slupka středně tlustá, na povrchu suchá, drsná, rzivost okolo stopečné jamky nízká. Základní barva slupky žlutá, krycí červená, forma celoplošná s žíháním. Dužnina krémové barvy, navinulé sladké chuti, středně šťavnatá. Konzistence dužniny jemná, tuhá. Stopka tenká až středně tlustá a dlouhá.

Zralost: sklizňová v polovině října, konzumní od prosince, skladovatelnost do dubna.

Plodnost: brzká, vysoká, s důkladnou probírkou pravidelná.

Vhodné podnože: slabě a středně bujně rostoucí.

Celkové hodnocení: odrůda s barevným plodem. Strom se snadno tvaruje. Pěstuje se s probírkou plodů pro jejich zvětšení a letním prosvětlovacím řezem. Odolnost proti napadení houbovými chorobami je nízká. Je určena do teplých a chráněných středních poloh s dostatkem vláhy. Potřebuje dlouhou vegetační dobu na vyzrávání růstových pletiv.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *