Panenské zlepšené

Původ: Byla vyšlechtěna ve VŠÚO Holovousy s.r.o. křížením odrůd ‚Panenské české‘ x ‚Jonathan‘. Zkoušena pod označením HL III 18/26.

Vlastnosti stromu: Stromy rostou středně silně, rozložitě, později poněkud převisle. Na silněji rostoucích podnožích mají koruny sklon k zahušťování. Větve dobře obrůstají kratším plodonosným obrostem. Plodí i na jednoletém dřevě.

Vlastnosti plodu: Plody jsou střední až podprůměrně velké (112 – 147 g), vysoce kulovitého dosti pravidelného tvaru. Slupka je hladká, slabě mastná, slámově žlutá, téměř zcela překrytá rozmytou červenou krycí barvou. Dužnina je jemná, středně pevná, přiměřeně šťavnatá. Chuť je velmi dobrá, nasládlá, aromatická.

Hospodářské vlastnosti:
Doba květu: Kvete středně pozdně a je dobrým opylovačem.
Plodnost: Plodnost je středně raná, v průměru středně vysoká a pravidelná.
Odolnost: Odrůda je dosti odolná vůči strupovitosti a jen slabě trpí padlím. Při opožděné sklizni se na plodech může vyskytovat jonathanová skvrnitost.

Tvar a podnož: Při volbě vhodných sponů a respektování půdních podmínek ji lze pěstovat na všech tvarech a podnožích. Doporučuje se pěstovat především na podnoži M 9 ve tvaru volně rostoucích zákrsků. Stromy na silněji rostoucích podnožích vyžadují pravidelný průklest.

Doba zrání: Sklizňová zralost v průměru nastupuje koncem září, asi 10 dnů před odrůdou ‚Golden Delicious‘. Ve sklepě plody vydrží do ledna, v chladírně až do března.

Celkové zhodnocení: Odrůda se od původní odrůdy ‚Panenské české‘ liší slabším růstem stromů, ranějším vstupem do plodnosti a lepší kvalitou plodů. Drobní pěstitelé oceňují její odolnost proti chorobám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *