Otava

 

Původ: Vznikla křížením odrůd ’Šampion’ x ’Jolana’ ve stanici ÚEB ČR Střížovice.

Zrání: Ve středních polohách se sklízí ve 2. až 3. dekádě říjny. Konzumní zralost trvá od prosince do října.

Růst/habitus stromu: Růst je slabý, vytváří rozložité koruny. Hlavní středová osa obrůstá dobře výhony na kterých se tvoří krátký plodný obrost.

Kvetení/opylování: Cizosprašná diploidní odrůda. Kvete středně pozdně a je dobrým opylovačem.

Pomologie plodu: Plody jsou střední, kulovitý až ploše kulovitý. Stopka tenká, středně dlouhá. Slupka je hladká, silná, suchá, bez rzivosti nebo jen mírně rzivá. Základní žlutá barva je krytá na osluněné straně oranžovým líčkem. Dužnina je středně pevná, krémová, rozplývavá, šťavnatá. Chuť zpočátku navinulá později s harmonickým poměrem cukrů a kyselin, výrazně aromatická, celkově výborná.

Plodnost: Do plodnosti vstupuje brzy, zadobrých pěstitelských podmínek je plodnost hojná a pravidelná. V méně příznivých podmínkách má skon ke střídání.

Podnož/pěstitelský tvar: Je vhodná pro všechny typy intenzivního způsobu pěstování na slabých podnožích. Vyžaduje probírku plodů, při přeplození bývají plody malé.

Choroby a škůdci: Je rezistentní proti strupovitosti (zdědila typ rezistence Vf z odrůdy Jolana), proti padlí je středně citlivá až citlivá

Poznámky:Předností odrůdy je slabší vzrůst. Je vhodná pro moderní intenzivní ovocné sady. Vyžaduje probírku plodů. 

Celkové hodnocení: odrůda se žlutým plodem. Strom se snadno tvaruje. Pěstuje se s probírkou plodů a letním průklestem. Rezistentní proti napadení strupovitostí. Odolnost proti napadení padlím jabloňovým je nízká. Je určena do středních a chráněných vyšších pěstitelských oblastí. Potřebuje dlouhou vegetační dobu na vyzrávání růstových pletiv.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *