Orange red

Orange red07

Synonyma: BHART

Původ: USA, přesný rodičovský původ nebylo možno zjistit.

Růstové vlastnosti: strom má vzrůstnost středně bujnou, jeho habitus je rozložitý. Květ je středně velký až velký, doba začátku kvetení středně raná.

Plod: je malý z bočního pohledu kruhovitý, z čelního vejčitý, bez špičky na vrcholu, podle švu souměrný. Povrch plodu je hrbolatý. Slupka je pouze slabě plstnatá, základní barvu má oranžovou, na osluněné straně se objevuje výrazné červené líčko nanese­né rozmytou formou, které dodává plodu na atraktivnosti. Dužnina je oranžová, tuhá, středně hrubé konzistence, středně šťavnatá, sladce navinulá až sladká, velmi aroma­tická až pikantní, velmi dobrá až výborná. Pecka je tvarem kruhovitá, od dužniny velmi dobře odlučitelná. Jádro je sladké.

Zralost: zraje 8 až 10 dnů před odrůdou Velkopavlovická.

Plodnost: je středně brzká, středně velká až velká, pravidelná.

Vhodné podnože: lze použít všechny podnože.

Celkové hodnocení: atraktivní raná odrůda s plody, které sice nedosahují příliš velké velikosti, ale jsou velmi hezky zbarveny a mají velmi dobrou chuť. Jsou univerzálně využitelné. Další předností je také velmi dobrá odolnost jak stromů ve dřevě proti zimním mrazům, tak i květů proti pozdním jarním mrazíkům. Lze ji tedy úspěšně pěstovat i v okrajových oblastech na chráněných stanovištích. Plody brzy vybarvují, z počátku jsou velmi tuhé, takže je lze velmi dobře bez náchylnosti na otlaky transportovat.

 

One thought on “Orange red

  1. Dobrý den, je odrůda meruněk BHART samosprašná, event. stačí k opylení jiné peckoviny? V sadu mám v blízkosti broskvoně, ryngle a švestky (různé druhy). Velice Vám děkuji za Vaši odpověď. Příjemný den. Roman Blažek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *