Lerosa

Lerosa

Původ: Vznikla na Mendlově zemědělské a lesnické univerzitě v Brně, Zahradnické fakultě v Lednici jako výsledek dlouhodobého kombinačního křížení. Posledním rodičovským párem byly genotypy ’D1R16T9’ x ’NJA 32’.  Do seznamu povolených odrůd byla zapsána v r. 2000.

Zrání: Zraje průměrně 7 dní před odrůdou Velkopavlovická.

Růst/habitus stromu: Je středně až slaběji vzrůstná. Tvoří kulovité, středně husté koruny, s krátkým plodným obrostem. Má menší sklon k vytváření předčasného obrostu.  Kvete zároveň s ’Velkopavlovickou’.

Kvetení/opylování: Je samosprašná.

Pomologie plodu: Plody jsou kulovitě  oválné s hmotností 50 g. Základní barva plodu je žlutooranžová se slabě červeným líčkem. Dobře se přepravuje, otlačitelnost je nízká. Dužnina je  oranžová, sladká vhodná pro přímý konzum i ke kompotování. Odlučitelnost dužniny je dobrá. Jádro semenné je hořké.

Plodnost: Do plodnosti vstupuje brzy. Plodí pravidelně.

Podnož/pěstitelský tvar: Vhodné jsou kmenné tvary včetně nízkokmene s dutou korunou nebo s centrální větví na podnožích M-VA-1 až 3 a M-LE-1. Na slivoňových podnožích s ní nejsou dlouhodobé zkušenosti.

Choroby a škůdci: Květní pupeny jsou mrazuodolnější než u odrůdy ’Velkopavlovické’.  Je rovněž odolnější k hnědnuté meruňkových listů.

Poznámky:  Vhodná kvalitní raná odrůda s pravidelnou plodností a velkou hmotností plodu. Hodí se pro přímý konzum, kompotování, mražení i sušení. Je málo náročná na řez.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *