Leskora

 

Původ: Vznikla na Mendlově zemědělské a lesnické univerzitě v Brně, Zahradnické fakultě v Lednici jako výsledek dlouhodobého kombinačního křížení. Posledním rodičovským párem byly genotypy ’C4R8T143’ x ’C4R9T26’. Do seznamu povolených odrůd byla zapsána v r. 1999. Odrůda je právně chráněna.

Zrání: Zraje 16 dní (v některých letech až 18 – 19 dní), před odrůdou ’Velkopavlovická’.

Růst/habitus stromu: Strom je středně vzrůstný. Tvoří vznosně vzpřímené, středně husté  koruny. Při řezu je nutné pamatovat na rozevírání koruny. Umožňuje výsadbu v řadách i na 3-4 m. Kvete v průměru 1 den po odrůdě ’Velkopavlovická’.

Kvetení/opylování: Je částečně cizosprašná.

Pomologie plodu: Plody jsou středně velké s průměrnou hmotností 40 g, tvar plodu je mírně oválný, souměrný, povrch plodu je hladký.  Základní barva slupky je oranžová s jasným červeným líčkem. Dužnina je oranžová, středně tuhá ale šťavnatá. Chuť dužniny je velmi dobrá, aromatická, typicky meruňková. Pecka je   středně velká, velmi dobře oddělitelná od dužniny. Semenné jádro je hořké. Plody jsou pro svou ranost a kvalitu určeny hlavně pro přímý konzum. Je méně vhodná pro kompotování.  Otlačitelnost plodů je malá. Plody se dají  sklízet ještě pevné, poněvadž brzy vybarvují.

Plodnost: Patří k odrůdám s brzkou a pravidelnou plodností. Plodnost je vyšší než u odrůdy ’Velkopavlovické’. V letech s nadměrnou násadou plodů vyžaduje probírku.

Podnož/pěstitelský tvar: Vhodné jsou kmenné tvary včetně nízkokmene s dutou korunou nebo s centrální větví na podnožích M-VA-1 až 3 a M-LE-1. Na slivoňových podnožích s ní nejsou dlouhodobé zkušenosti.

Choroby a škůdci: Květní pupeny jsou mrazuodolnější než u  odrůdy Velkopavlovická. Je středně odolná ke gnomonii a monilii.

Poznámky:  Jedná se o stolní velmi ranou odrůdu s atraktivním zbarvením plodů. Pro rané vybarvování plodu se dá sklízet ještě pevná.  Střední vzrůstnost  a vznosný habitus umožňuje hustší spon. Vyžaduje pravidelný letní a udržovací řez s cílem spíše otevírat korunu. Pro udržení dobré velikosti plodů je účelné při přeplození dělat probírku.

One thought on “Leskora

  1. Mám ji ale 14 let a musím jen potvrdit její vlastnosti výše popsané. Jen je fakt potřeba,držet se řezu k otevírání koruny.Ikdyž…plody při růstu svoji vahou sklánějí větve ze středu do všech stran a tím se koruna otevře postupně slunci jako květ a tím potŕebné slunce pronikne ke každému plodu. probírka plodů je nezbytná a opora skloněných větví jakbysmet. Chuť i šťavnatost je super ! Kvalitní odrůda….nad. výška 400 M/m

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *