Mirka

Původ: ČR, vznikla jako náhodný semenáč.

Růstové vlastnosti: strom roste středně bujně, jeho habitus je otevřený. Květ je středně velký doba začátku kvetení raná.

Plod: je středně velký z bočního i čelního pohledu tvarem pravoúhelníkovitý bez špičky na vrcholu, podle švu převážně nesouměrný. Povrch ploduje slabě hrbolkovitý. Slupka je pouze slabě plstnatá, základní barvu má světle oranžovou, na osluněné straně se objevuje pouze malé červené rozmyté líčko. Dužnina je oranžové barvy, středně tuhá, jemné konzistence, středně šťavnatá, sladce navinulá až navinulé sladká, mírně aromatická, nijak zvlášť výrazná, někdy až řidší, pouze průměrná v chuti. Pecka je kruhovitá, od dužniny velmi dobře odlučitelná. Jádro je silně hořké.

Zralost: v průměru zraje kolem doby zrání odrůdy Velkopavlovická nebo těsně před ní.

Plodnost: je středně brzká, středně velká, někdy mírně střídavá.

Vhodné podnože: lze použít všechny podnože.

Celkové hodnocení: odrůda s méně atraktivními plody průměrné chuti, určenými převážně pro konzervárenské zpracování. Pro udržení dobré velikosti plodů a omezení střídavé plodnosti je nezbytná jejich probírka při přeplození. Dobré uplatnění najde při zpracování na kompoty. Její hlavní předností je, že na podmínky stanoviště není nijak zvlášť náročná a též ji postačí běžná agrotechnika. Rovněž strom roste pouze středně bujně a vzhledem k menší hustotě koruny není nijak zvlášť náročný na udržovací řez.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *