Minaret

minaret

Původ: ČR, kříženec odrůd Velkopavlovická a Stark Early Orange. registrace se připravuje v roce 2004.

Plod: střední, kulatý, povrch mírné hrbolkovitý. Slupka má základní barvu světle oranžovou, s větším tmavě červeným líčkem. Dužnina je oranžová,pevná, v konzumní zralosti rozplývavá, nevláknitá, slabě ulpívá na pecce. Chuť je sladce navinulá, aromatická, velmi dobrá.

Celková charakteristika: pozdní odrůda. Růst je bujný, korunu vytváří mírně otevřenou, dostatečně obrůstající plodonosným obrostem. Plodnost je velká, pravidelná. Sklizeň je 7 – 9 dnů po odrůdě ‚Velkopavlovická‘. Odolnost proti napadení hnědnutím listů a moniliózou je střední, proti nízkým teplotám střední až vysoká. Podnože lze použít všechny uvedené v přehledu, podle podmínek stanoviště. Pěstitelské tvary jsou ČK i nízké tvary. Požadavky -středně náročná na polohy, půdy vyžaduje úrodné s dostatkem vláhy.

Hodnocení: Plody jsou vhodné pro přímý konzum i průmyslové zpracování, při přepravě se méně otlačují. Odrůda vhodná pro typicky meruňkářské oblasti. Ve vyšších polohách ji vysazujeme na chráněná stanoviště. Chuťově vynikající plody na osluněném červeném líčku snadno měknou a otlačují se. Nesnáší transport na větší vzdálenosti. Je vysoce samosprašná a výrazně plodnější než odrůda „Velkopavlovická“. Roubový materiál je dostupný na ZF v Lednici.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *