Kumoi

Kumoi

Původ: Japonsko, semenáč z křížení Ishiiwase x Yakumo, 1939

Růstové vlastnosti: středně bujně rostoucí, habitus stromu rozložitý, plodí ve shlucích na krátkém dřevě. Koruna zahuštěná dlouhými středně tlustými letorosty, větve obrůstají nepravidelně. Není dobrým opylovačem

Plod: středně velký až velký, kulovitého, souměrného tvaru. Kalich je malý, úšty krátké, setrvalost kališních lístků je krátká. Slupka středně tlustá, drsná, suchá, rzivá. Základní barva žlutá, v době zralosti oranžová, celokrajně překrytá jemnou rzivostí. Dužnina krémové barvy, nasládlá v chuti, aromatická, středně šťavnatá, konzistence hrubá a tuhá, po rozkrojení nehnědne. Tendence k praskání plodů je střední. Stopka dlouhá, středně tlustá. Okraj listové čepele je pilovitý.

Zralost: sklizňová od poloviny září, konzumní koncem října, skladovatelnost do konce ledna.

Plodnost: brzká, hojná, s probírkou pravidelná. Vhodné podnože: slabě a středně bujně rostoucí.

Celkové hodnocení: odrůda s velkými, světle rzivými plody. Snadno tvarovatelná. Pěstuje se s hlubokým jarním zmlazovacím řezem a částečnou probírkou plodů při přeplození. Odolnost proti napadení strupovitostí je vysoká, rovněž i proti nízkým teplotám. Je určena do všech pěstitelských poloh s dostatkem vláhy. Afinita s kdouloňovými podnožemi je dobrá.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *