Kongresovka

Původ: Odrůda KONGRESOVKA pochází z Francie, kde ji vypěstoval ovocnář Morel v Lyonu ve druhé polovině 19. století. K nám se dostala velice brzy, již koncem 70. let 19. století a vlivem módní vlny se rychle rozšířila.

Popis odrůdy: Roste středně silně a vytváří široce jehlancovité až rozložité koruny. Plodí brzy, hojně, téměř pravidelně. Strom není na polohu a půdu náročný, ale podmínky prostředí výrazně ovlivňují kvalitu plodů. Nejlépe roste v přiměřeně vlhkých půdách, v suchu rodí malé ovoce, v studených půdách mívají plody až řepovitou chuť. Vyžaduje polohy chráněné před větry. Plody jsou velmi velké, nepravidelné, tvarově velmi rozmanité, hrbolaté. Slupka je pevná, mírně lesklá, žlutá, červeně žíhaná, v okolí kalicha a stopky se objevuje souvislejší rzivost. Dužnina je žlutavě bílá, celkem jemná, velmi šťavnatá, chuť navinule sladká, mírně kořenitá, kolísavá podle stanoviště. Sklízí se postupně v první polovině září. Předčasně sklizené plody jsou méně dobré, opožděně sklizené ztrácí na šťavnatosti. Dozrávají postupně a vydrží asi do poloviny října. Upotřebení nalézá jako stolní ovoce, hodí se i na sušení.

 

One thought on “Kongresovka

  1. Máslovka jak víno 🙂
    Zasazená pradědem v 1938, plodí doteď jak blázen.
    Máslovka, takže není na delší skladování => nasušit, zavařit, zkapalnit. Na zbytku si pod stromem s radostí pochutnají včelky, vosy, motýli a jiní; a jak se oblizují (a opilí sotva letí 😀 )

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *