Elstar

elstar

Původ: Odrůda je holandského původu, kde vznikla jako kříženec odrůd ´Golden Delicious´ a ´Ingrid Marie´.

Vlastnosti stromu: Růst je středně silný, strom v přirozených podmínkách vytváří široce kulovité koruny. . Charakter růstu vyhovuje pro tvarování štíhlých vřeten. V důsledku silného sklonu k rozvětvování a hojného olistění bývají koruny příliš zahuštěné. Doba květu je středně pozdní. Odrůda se dobře opyluje a sama je dobrým opylovačem. Charakteristickým znakem je pozdní ukončování vegetace.

Vlastnosti plodu: Plody jsou středně velké, z průměrně ošetřovaných stromů jejich hmotnost nejčastěji kolísá v rozmezí 117-140g. Na štíhlých vřetenech a v teplejších oblastech a pod závlahou mívají často nadprůměrnou velikost (145-175 g). Tvar plodů je nejčastěji pravidelný, kulovitý nebo ploše kulovitý. Slupka je středně tlustá méně pevná. Dužnina má žlutavě krémovou barvu, je středně pevná, jemná chruplavá a šťavnatá. Po rozkrojení jen velmi málo hnědne. Má příjemnou, dosti výraznou vůni. Chuť je lahodně navinule sladká, aromatická, připomínající ´Coxovu renetu´, celkově výborná.

Plodnost: Je raná, stromy ve vhodných klimatických podmínkách a při správném ošetřování plodí hojně a pravidelně.

Odolnost: Strupovitostí a rakovinou trpí silněji, padlím jen středně. Následkem pozdního ukončování vegetace bývají stromy silněji poškozovány podzimními a včasně zimními mrazy. Vůči mrazům v době květu jsou středně odolné.

Tvar a podnož: Vzhledem k charakteru růstu se doporučují především slaběji rostoucí podnože a tvar štíhlého vřetene. V klasických tvarech stromy vyžadují silnější průklest.

Doba zrání: Plody se sklízejí podle polohy od začátku září do poloviny října a netrpí předčasným opadem. Se skládkovými chorobami (kromě strupovitosti) nebývají problémy. Maximální uchovatelnost plodů se pohybuje v závislosti na klimatických podmínkách stanoviště a kvalitě skladu od listopadu až do konce března.

Celkové zhodnocení: Kvalitní raně zimní odrůda, avšak pěstitelsky velmi náročná. Může být doporučena pouze zkušeným pěstitelům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *