Discovery

Původ: Odrůda byla vyšlechtěna v Anglii výsevem semen ‚Worcesterské parmény‘, která byla pravděpodobně opylena ‚Bathským‘. V ČR se pěstuje od r. 1991.

Vlastnosti stromu: Stromy vytvářejí středně velké, poněkud hustší, kompaktnější, široce pyramidální až kulovité koruny. Intenzita růstu je střední. Větve velmi dobře obrůstají kratším plodným obrostem. S přibývajícím stářím mají sklon k zahušťování. Často plodí na jednoletém dřevě. Stromy kvetou středně raně, mají dobře klíčivý pyl, avšak vyžadují dobré opylení.

Vlastnosti plodu: Plody jsou střední až menší, nejčastější hmotnost plédu je 95-125 g. Tvar plodů je souměrný, ploše kulovitý. Plody jsou tvarově vyrovnané. Slupka je suchá, matná, hladká, středně pevná a středně tlustá. Základní barva já zelenavě krémová, později krémově žlutá. Krycí barva je rozmytá, jasně červená. Má dosti výrazné světlé tečky. Tvoří výrazné líčko. Dužnina je jemná, dosti pevná, chruplavá, přiměřeně šťavnatá. Barvu má žlutavě bílou až s narůžovělým nádechem. Chuť má sladce navinulou, celkově velmi dobrou.

Hospodářské vlastnosti:

Plodnost: Je středně raná, v prvních letech často nedostatečná, později jen průměrná. .

Odolnost: Stromy jsou středně citlivé proti zimním mrazům. Rovněž v době květu bývají středně poškozovány pozdními jarními mrazíky. Strupovitostí netrpí, proti padlí jsou odolné. Plody se neotlačují.

Tvar a podnož: Odrůda se může se pěstovat ve všech pěstitelských tvarech na tomu odpovídajících podnožích. Vzhledem k menší plodnosti se především doporučuje na zákrsky pěstované na podnoži M 9 a jí podobných typech. Na výchovný řez jsou stromy poměrně méně náročné. V dalších letech však mají tendenci zahušťovat koruny, což negativně ovlivňuje velikost a vybarvení plodů. Proto vyžadují častější průklest.

Doba zrání: Sklizňová zralost nastává v první polovině srpna. Plody dobře drží na stromě. Mohou být sklízeny po dobu 10-14 dnů. Konzumní zralost nastává během několika dnů po sklizni a trvá do poloviny září. Plody se neotlačují a dobře snášejí transport. V nechlazených prostorech vydrží v dobrém stavu asi 10-14 dní.

Celkové zhodnocení: Přednosti odrůdy je atraktivní vzhled a velmi dobrá kvalita plodů a odolnost proti chorobám. Mezi nedostatky odrůdy patří pomalejší vstup do období plodnosti a jen střední výše sklizní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *