Durit

durit

Zimní odrůda

Původ: ČR, registrace 2003. kříženec odrůd ‚Dukát‘ a ‚Prima‘.

Plod: střední, kuželovitý. Slupka je lesklá, drsná, bez ojínění, středné tlustá, základní barvu má světle zelenou, krytou červenou barvou s tmavším červeným žíháním. Dužnina je nažloutlá, velmi šťavnatá. Chuť je navinulé sladká, slabě aromatická, velmi dobrá.

Celková charakteristika: zimní, rezistentní odrůda jabloně. Růst je bujný, korunu vytváří vzpřímenou, později rozloženou, středně hustou. Plodnost je brzká, velká, pravidelná. Sklizeň je koncem září,konzumně dozrává v listopadu, dá se skladovat do února. Odolnost proti napadení strupovitostí je rezistentní, a proti napadení padlím jabloňovým vysoká. Podnože lze použít zakrsle rostoucí a polozakrslé. Pěstitelské tvary jsou ŠV, Z, ČK.

Zralost: sklizňová koncem září, konzumní v listopadu, skladovatelnost do poloviny února.

Plodnost: brzká, průměrná, s probírkou pravidelná.

Hodnocení: má kvalitní a vzhledné plody, vhodné pro přímý konzum i konzervárenské zpracování. Nejlepší výsledky poskytuje v teplejších a středních polohách. Lze ji pěstovat bez chemické ochrany.

Celkové hodnocení: odrůda s barevným plodem. Strom se nesnadno tvaruje. Pěstuje ses letním průklestem před sklizní a důslednou probírkou plodů pro jejich pravidelnou plodnost. Rezistentní proti napadení strupovitostí, středně odolná proti napadení padlím jabloňovým. Je určena pro pěstování v teplých a středních pěstitelských polohách. Potřebuje dlouhou vegetační dobu na vyzrávání růstových pletiv. Na vlhkých místech trpí rzivostí slupky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *