Domino

Domino

Původ: Vznikla na šlechtitelské stanici v Těchobuzicích. Byla vyšlechtěna křížením odrůd ’Golden Delicious’ x ’hybrid TE – 317’ s následnou selekcí hybridního potomstva.

Zrání: Sklízí se od začátku října do poloviny října. Konzumně dozrává od poloviny listopadu. V přirozeném normálním skladu vydrží do března.

Růst/habitus stromu: Růst je středně silný. Vytváří volné, rozložité koruny. Kosterní větve dobře obrůstají krátkým až středně dlouhým plodným obrostem.

Kvetení/opylování: Cizosprašná odrůda. Kvete středě raně.

Pomologie plodu: Plody jsou středně velké až větší, souměrné, kulovitě-kuželovité, zúžené směrem ke kalichu. Základní žlutozelená barva přechází v době zrání v oranžově červenou. Rozmyté červené líčko je méně výrazné. Dužnina je žlutavá, šťavnatá s křehkou konzistencí. Chuť je sladce navinulá, výrazně voňavá.

Plodnost: Plodnost je brzká, plodí pravidelně a velmi dobře.

Podnož/pěstitelský tvar: Pro intenzivní pěstování vyhovují středně rostoucí podnože. Odrůda je vhodná pro všechny pěstitelské tvary.

Choroby a škůdci: K padlí je značně odolná a ke strupovitosti je středně odolná.

Poznámky: Má dobrou přirozenou uchovatelnost. Je odrůdou nenáročnou, plastickou ke klimatickým a půdním podmínkám. Nevýhodou je potřebnost probírky při velké násadě plodů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *