Boskoopské červené

boskoop

Původ: Odrůda pochází z Holandska, kde v r.1923 vznikla jako mutant původní odrůdy Boskoopské. Zde je také nazýváno: Schone van Boskoop, goudreinet

Vlastnosti stromu: Intenzita růstu je velmi silná. Stromy vytváří velké, široce kulovité až rozložité koruny. Výhony a větve jsou silné, bývají nasazeny v tupých úhlech a středně obrůstají delším plodným obrostem. Stromy kvetou raně. Odrůda je triploidní, vyžaduje dobré opylení dobrými diploidními opylovači.

Vlastnosti plodu: Plod velký až velmi velký (hmotnost 160-250 g). Tvar je značně variabilní, nejčastěji ploše kulovitý, někdy i vysoce kulovitý, často asymetrický se širokými žebry. Slupka je často drsná, kožovitá, a matná. Základní barva je zelenožlutá, později žlutá. Krycí barva je rozmytě karmínově červená, méně často je nanesena i formou intenzívního žíhání. Dužnina je žlutavá až zelenavá, středně pevná, hrubě zrnitá, přiměřeně šťavnatá. Chuť je příjemně navinulá, bez výrazného aróma, poměrně dobrá.

Hospodářské vlastnosti:

Plodnost: Vstup do plodnosti je pozdní, na zakrslých podnožích středně pozdní. Výnosy bývají vysoké, avšak plodnost často bývá střídavá.

Odolnost: Padlím trpí středně, strupovitostí jen málo. Často se vyskytuje hořká skvrnitost plodů. Vůči mrazu je citlivější jak ve dřevě, tak i v době květu.

Tvar a podnož: Odrůda je vhodná pro volně rostoucí nebo vřetenovité zákrsky na slabě rostoucích podnožích ( M 9 ). Nehodí se na přísněji tvarované stěny.

Doba zrání: Sklízí se v první polovině října, konzumně dospívá v prosinci a vydrží až do dubna. Při skladování vyžaduje vyšší vzdušnou vlhkost jinak slupka vadne.

Celkové zhodnocení: Mezi přednosti patří menší pěstitelská náročnost, dostatečná velikost a kvalita plodů. Z nedostatků je to citlivost na mráz, nepravidelná plodnost, vadnutí slupky během skladování. Pro pěstování jsou vhodná chráněná stanoviště.

One thought on “Boskoopské červené

  1. Dobry den, dekuji za Vase stranky.
    Boskoopske cervene mame v zahrade na 2 ruznych stanovistich, pozemek s orientaci na JZ, sucho. Mame taky stromy, ktere trpi padlim. Stromy, ktere trpi strupovitosti.
    Nase boskoopske padli nezna, strupovitost stredne.
    Zdravi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *