Boskoopské červené

boskoop

Původ: Odrůda pochází z Holandska, kde v r.1923 vznikla jako mutant původní odrůdy Boskoopské. Zde je také nazýváno: Schone van Boskoop, goudreinet

Vlastnosti stromu: Intenzita růstu je velmi silná. Stromy vytváří velké, široce kulovité až rozložité koruny. Výhony a větve jsou silné, bývají nasazeny v tupých úhlech a středně obrůstají delším plodným obrostem. Stromy kvetou raně. Odrůda je triploidní, vyžaduje dobré opylení dobrými diploidními opylovači.

Vlastnosti plodu: Plod velký až velmi velký (hmotnost 160-250 g). Tvar je značně variabilní, nejčastěji ploše kulovitý, někdy i vysoce kulovitý, často asymetrický se širokými žebry. Slupka je často drsná, kožovitá, a matná. Základní barva je zelenožlutá, později žlutá. Krycí barva je rozmytě karmínově červená, méně často je nanesena i formou intenzívního žíhání. Dužnina je žlutavá až zelenavá, středně pevná, hrubě zrnitá, přiměřeně šťavnatá. Chuť je příjemně navinulá, bez výrazného aróma, poměrně dobrá.

Hospodářské vlastnosti:

Plodnost: Vstup do plodnosti je pozdní, na zakrslých podnožích středně pozdní. Výnosy bývají vysoké, avšak plodnost často bývá střídavá.

Odolnost: Padlím trpí středně, strupovitostí jen málo. Často se vyskytuje hořká skvrnitost plodů. Vůči mrazu je citlivější jak ve dřevě, tak i v době květu.

Tvar a podnož: Odrůda je vhodná pro volně rostoucí nebo vřetenovité zákrsky na slabě rostoucích podnožích ( M 9 ). Nehodí se na přísněji tvarované stěny.

Doba zrání: Sklízí se v první polovině října, konzumně dospívá v prosinci a vydrží až do dubna. Při skladování vyžaduje vyšší vzdušnou vlhkost jinak slupka vadne.

Celkové zhodnocení: Mezi přednosti patří menší pěstitelská náročnost, dostatečná velikost a kvalita plodů. Z nedostatků je to citlivost na mráz, nepravidelná plodnost, vadnutí slupky během skladování. Pro pěstování jsou vhodná chráněná stanoviště.

1 komentář k odrůdě “Boskoopské červené

  1. Dobry den, dekuji za Vase stranky.
    Boskoopske cervene mame v zahrade na 2 ruznych stanovistich, pozemek s orientaci na JZ, sucho. Mame taky stromy, ktere trpi padlim. Stromy, ktere trpi strupovitosti.
    Nase boskoopske padli nezna, strupovitost stredne.
    Zdravi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *