Blaník

 

Zimní odrůda

Původ: ČR, registrace 2003, kříženec ‚Florina‘ x ‚Šampión‘.

Plod: střední, kuželovitý až široce kuželovitý, s malými žebry. Slupka je suchá, silně ojíněná, středně tlustá, základní barvu má bělavě žlutou, překrytou červeným rozmytým líčkem, ve kterém prosvítají světlejší lenticely. Dužnina je bílá, rozplývavá, středně šťavnatá. Chuť je navinule sladká, aromatická, dobrá.

Celková charakteristika: zimní, rezistentní odrůda jabloně. Růst je bujný, korunu vytváří rozložitou, středně hustou. Plodnost je brzká, velká, pravidelná. Sklizeň je koncem září, konzumně dozrává v prosinci, dá se skladovat do února až března. Je rezistentní proti napadení strupovitostí, proti napadení padlím jabloňovým střední. Podnože lze použít velmi zakrsle rostoucí, zakrsle rostoucí a polozakrslé. Pěstitelské tvary jsou ŠV, Z, ČK. Požadavky- středně náročná na polohu, půdy vyžaduje polopropustné, dobře zásobené živinami a vláhou.

Hodnocení: plody jsou atraktivního vzhledu, vhodné pro přímý konzum i konzervárenské zpracování. Je vhodná pro pěstováni především ve středních a vyšších polohách

Poznámky: Plody na stromě jsou převážně růžové, po určité době skladování červenají (první obrázek)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *