Zvoša

zvosa

Autor fotografie: Dezidor (Wikimedia commons)

Původ: Byla vyšlechtěna ve VŠÚO Holovousy s.r.o. křížením odrůd ‚Zvonkové‘ x ‚Šampión‘. Zkoušena pod označením HL 1A.

Vlastnosti stromu: Stromy rostou středně silně. Koruny jsou řidší, středně rozložité, Větve obrůstají jen méně četným plodonosným obrostem smíšeného typu a mají slabší sklon k vyholování. Stromy plodí i na jednoletém dřevě.

Vlastnosti plodu: Plody jsou střední velikosti (130 – 189 g), kulovitého až kulovitě kuželovitého tvaru. Slupka je tenká, hladká, zelenožlutá, z větší části překrytá jasně červenou krycí barvou nanesenou ve formě žíhání a mramorování. Dužnina je bělavá, jemná, středně pevná a šťavnatá. Chuť je velmi dobrá, sladce navinulá, méně aromatická.

Hospodářské vlastnosti:
Doba květu: Kvete středně raně až středně pozdě a je dobrým opylovačem. Plodnost: Plodnost je raná, vysoká a pravidelná.
Odolnost: Odrůda je odolná vůči padlí a jen středně trpí strupovitostí. Po přeroubování a v mladém věku stromů se na plodech v menší míře vyskytuje fyziologická hořká skvrnitost.
Tvar a podnož: Nejčastěji se pěstuje na podnoži M9 ve tvaru volně rostoucích zákrsků nebo štíhlých vřeten. Dobře plodí také na vzrůstnějších podnožích a na vyšších tvarech. Doba zrání: Sklizňová zralost v průměru nastupuje začátkem října, několik dnů před odrůdou ‚Golden Delicious‘. Doporučuje se sklizeň probírkou ve 2-3 sběrech s týdenním odstupem. Ve sklepě plody vydrží do dubna, v chladíme až do června.

Celkové zhodnocení: Výkonná odrůda s menšími nároky na chemickou ochranu. Plody mají příjemně osvěživou chuť a dobře se skladují až do jarních měsíců.

One thought on “Zvoša

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *