Zuzana

Zuzana

Původ: Odrůda pochází ze VŠÚO Holovousy z křížení ’Zvonkové’ x ’James Grieve’.

Zrání: Sklízí se koncem října. Konzumní zralost nastává až v jarním období, skladovatelnost do března.

Růst/habitus stromu: Růst je středně silný, později slabší. Vytváří kompaktní, vzpřímené  koruny. Postranní větve dobře obrůstají krátkým plodonosným obrostem. Nesnáší zkracovací řez, který vede k zahušťování korun.

Kvetení/opylování: Stromy kvetou středně pozdně a jsou dobrými opylovači.

Pomologie plodu: Plody jsou střední až velké (130 – 2010 gramů). Tvar je často nepravidelný nebo nesouměrný. Slupka je hladká, někdy i se slabým mramorováním, jen slabě mastná, středně tlustá. Základní zelenavě žlutá barva je z 30 – 70 % kryta oranžově červenou až karmínovou krycí barvou nanesenou nejčastěji ve formě žíhání a hustého mramorování. Dužnina je krémová, chruplavá, pevná, jemná, šťavnatá. Chuť navinulá až sladce navinulá, harmonická, slabě aromatická, velmi dobrá.

Plodnost: Do plodnosti vstupuje středně raně, při správném tvarování plodnost středně vysoká a pravidelná.

Podnož/pěstitelský tvar: Odrůda neplodí ve stěnách a špatně snáší tvarování i v jiných přísných tvarech. Nejlépe vyhovují volně rostoucí zákrsky. Nejvhodnější podnož M9, do horších půdních podmínek MM 106 nebo A2 – na které však později vstupuje do plodnosti.

Choroby a škůdci: Odrůda netrpí strupovitostí, na padlí je citlivá jen velmi málo.

Poznámky:Mimořádně dobře skladovatelná zimní odrůda. Nevyžaduje chemickou ochranu. Odrůda není vhodná do příliš teplých poloh, kde trpí slunečním ožehem slupky a sklovitostí dužniny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *