Vilma (chrupka)

Vilmadet

Původ: kříženec odrůd ’Kordia’ x  ’Vic’, ČR.

Zrání: začátkem 7. třešňového týdne.

Růst/habitus stromu: Koruna je kulovitá středně hustá, vzpřímená, roste středně silně, dobře obrůstá plodonosným obrostem. Slabě vyholuje.

Kvetení/opylování: je cizosprašná kvete středně pozdně, dobře se opyluje odrůdami ’Kordia’ a ’Regina’ a ’Halka’.

Pomologie plodu: Plody jsou středně velké, hmotnost plodu se pohybuje kolem 7 g,. Jsou kulovitého tvaru, tmavě červené barvy. Dužnina je tmavě červená, šťavnatá, dobré chuti, tuhá. Stopka je středně dlouhá až delší, odlučitelnost plodu od pecky je dobrá. Šťáva barví velmi dobře. Pecka je středně velká.

Plodnost: začíná 3. až 4. rokem, patří k velmi plodným odrůdám.

Podnož/pěstitelský tvar: Na podnoži P-HL-A má sklon k přeplozování a tím i k zmenšování plodů. Na podnoži P-HL-A lze doporučit pěstování ve tvaru vřetena se závlahou. Z dalších tvarů a podnoží je to ČK a PK, z podnoží jsou vhodné Colt, P-HL-B, P-HL-C, P-HL-A, P-TU-1, P-TU-2, P-TU-3.

Choroby a škůdci: Plody trpí středně monilií, méně praskají, odolnost květů proti mrazu je nízká až střední.

Poznámky:  pozdní chrupka s plody výborné chuti. Protože plody jsou průměrné velikosti, lze je spíš doporučit pro zpracování. Je vhodná do všech oblastí.

Hospodářské vlastnosti: odrůda kvete středně pozdě, bohatostí i násadou plodů se řadí k velmi plodným odrůdám. Do plodnosti vstupuje 3. až 4. rokem po výsadbě. Opyluje se dobře odrůdami Kordia a Regina. Plody trpí středně monilií, méně praskají. Na podnoži P-HL-A má sklon k přeplozování a tím i k zmenšování plodů. Zraje po odrůdě Kordia začátkem 7. třešňového týdne. Na podnoži P-HL-A lze doporučit pěstování ve tvaru vřetena a závlahu. Protože jsou plody průměrné velikosti, lze je spíš doporučovat pro zpracování.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *