Velita

 

Původ: Vznikla křížením odrůd ’Maďarská’ x ’Achrom’,’Arzami’, ’Zard’ (směs pilu čínských meruněk) a následnou selekcí v hybridním potomstvu na ŠVS Veselé – Borovce.

Zrání: Plody dozrávají středně brzy, přibližně 6 – 10 dnů před ’Velkopavlovickou’.

Růst/habitus stromu: Stromy jsou středně vzrůstné, vytváří koruny převislého habitu. Květní pupeny jsou rozložené na plodných trnech i na jednoletých výhonech.

Kvetení/opylování: Kvete pozdě v průměru o 2 – 4 dny po odrůdě Velkopavlovická.

Pomologie plodu: Tvar plodu je válcovitý, ze stran mírně zploštělý. Jsou větší, s průměrnou hmotností 50 – 60 gramů. Stopka se hůře odděluje od plodu. Šev je středně hluboký, rozděluje plod na dvě většinou nesouměrné poloviny. Vrchol plodu je plochá bez hrotu. Povrch plodu je hladký. Základní barva slupky je světle oranžová s tmavěji zabarvenými osamocenými skvrnami. Dužnina je světle oranžová s jemnou texturou. Chuť je dobrá, šťavnatá, sladká. Dužnina je středně oddělitelná od pecky. Pecky mají vejcovitý tvar.

Plodnost: Vstup do plodnosti je středně raný. Plodný potenciál je vysoký. Stabilnější úrody dává na lokalitách s pozdějším nástupem vegetace.

Podnož/pěstitelský tvar: Hodí se do všech poloh vhodných na pěstování meruněk. Nemá zvláštní požadavky na agrotechniku a stanoviště.

Choroby a škůdci: Odolnost proti namrzání ve dřevě i v květu je podstatně vyšší než u odrůdy ’Velkopavlovická’. Zdravotní stav stromů je dobrý, mimořádná náchylnost vůči houbovým chorobám nebyla zjištěna.

Poznámky: Odrůda patří k mrazuodolným odrůdám s velmi brzkým začátkem kvetení. Vzhledem ke ranějšímu termínu sklizně, velikosti plodů, dobré chuti a kvalitě je vhodná především pro přímý konzum.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *