Veselka

 

Původ: Vznikla na ŠVS Veselé – Borovce křížením odrůd ’Vesna’ x ’Vegama’ s následnou selekcí v hybridním potomstvu.

Zrání: Plody dozrávají přibližně 10 – 15 dní před ’Velkopavlovickou’.

Růst/habitus stromu: Stromy jsou méně vzrůstné, spurového typu. Vytváří řidší polovzpřímené až rozložité koruny. Květní pupeny jsou rozloženy na trnech a jednoletých výhonech.

Kvetení/opylování: Začátek kvetení je středně raný. Kvete zároveň s odrůdou ’Velkpavlovická’.

Pomologie plodu: Tvar plodu je vejcovitý. Plody jsou středně velké až velké, s průměrnou hmotností 50 – 65 gramů. Tvarově i velikostně jsou méně vyrovnané. Šev je hluboký a rozděluje plod na dvě nesouměrné poloviny. Vrchol plody je plochý bez hrotu. Základní barva je oranžová, ze sluneční strany krytá výrazným karmínovým líčkem. Celistvé líčko pokrývá až dvě třetiny plodu. Dužnina je oranžová s přechodnou texturou, pevná. Dužnina jde velmi dobře od pecky. Chuť je dobrá, středně sladká s typickým arómatem.

Plodnost: Odrůda vstupuje do plodnosti velmi brzy. Plodný potenciál vzhledem ke kubatuře koruny je velmi vysoký.

Podnož/pěstitelský tvar: Vzhledem ke slabému růstu stromů, brzkému nástupu do plodnosti a vysoké plodnosti na m3 koruny je odrůda vhodná hlavně do intenzivních typů výsadeb. Odrůda má zvýšené požadavky na polohy, výživu a závlahu..

Choroby a škůdci: Zdravotní stav stromů je velmi dobrý. Mimořádná náchylnost na houbové choroby nebyla zjištěna.

Poznámky:  Patří k odrůdám se středně raným začátkem kvetení a raným dozráváním plodů. Odolnost proti namrzání v květu je dobrá. Odrůda ’Veselka’ má univerzální použití. Atraktivní zbarvení, velikost plodu a raný termín sklizně ji určují na konzumaci v čerstvém stavu, ale je vhodná i ke konzervárenským účelům. Odrůda má sklon k přeplození. Při přeplození je nutná probírka.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *