Velbora

Původ: Slovensko, byla vyšlechtěna jako kříženec odrůd Maďarská a Hindukuš ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby v Pieštanoch. Do pěstování byla zavedena v roce 1991.

Růstové vlastnosti: strom roste bujně, habitus tvoří vzpřímený až rozložitý. Květ je malý až středně velký, doba začátku kvetení středně raná.

Plod: je velký až velmi velký, z bočního i čelního pohledu tvarem trojúhelníkovitý, bez špičky na vrcholu, podle švu slabě nesouměrný. Povrch ploduje hladký. Slupka je středně hustě plstnatá, oranžová, osluněnou stranu plodu částečně kryje menší líčko červené barvy nanesené rozmytou formou. Dužnina je oranžová, tuhá, středně hrubé konzistence, méně šťavnatá, navinulé sladká až sladká při plném vyzrání, velmi aromatická, výborné chuti. Pecka je elipsovitá, od dužniny velmi dobře odlučitelná, pouze na jejích žebrech může ojediněle dužnina slabě ulpívat. Jádro je sladké.

Zralost: zraje 7 dnů po odrůdě Velkopavlovická.

Plodnost: je pozdější, středně velká až velká a pravidelná.

Vhodné podnože: lze použít všechny podnože.

Celkové hodnocení: velmi zajímavá pozdní odrůda. Plody jsou výborné kvality i chuti, univerzálně využitelné. Strom neklade žádné speciální požadavky, zejména ne na agrotechniku. Díky velmi dobré odolnosti proti pozdním jarním mrazíkům v době květu je tato odrůda vhodná i pro výsadbu do horších oblastí, ovšem pouze na chráněná stanoviště, protože květní pupeny jsou proti mrazu méně odolné a zvlášť při rychlém střídání teplot v době vegetačního klidu jsou poměrně dost poškozovány. Je velmi vhodná stejně tak pro intenzivní výsadby, jako do zahrad drobných pěstitelů.

Výnosná pozdně dozrávající odrůda s vysokou odolností vůči nízkým teplotám. Lze ji pěstovat ve všech oblastech vhodných pro pěstování meruněk, v okrajových oblastech na chráněných stanovištích. Plody se málo otlačují, jsou vhodné pro přímý konzum i průmyslové zpracování.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *