Veecot

veecot

Původ: Odrůda byla vyšlechtěna ve Výzkumné stanici Vineland, Ontario, Kanada, přesný rodičovský původ nebylo možno zjistit.

Růstové vlastnosti: strom roste středně bujně až bujně, habitus tvoří rozložitý. Květ je
středně velký, doba začátku kvetení velmi raná až raná.

Plod: je středně velký, z bočního pohledu tvarem kruhovitý, z čelního vejčitý, bez špičky na vrcholu, podle švu souměrný. Povrch plodu je hrbolatý. Slupka je středně hustě plstnatá, základní barvu má oranžovou, na osluněné straně se objevuje pouze malé červené rozmyté líčko. Dužnina je oranžové barvy, tuhá, středně hrubé konzistence, středně šťavnatá, navinulé sladká až nasládlá, dostatečně aromatická, velmi dobré chuti. Pecka je opakvejčitého tvaru, od dužniny velmi dobře odlučitelná. Jádro je silně hořké.

Zralost: zraje 4 dny po odrůdě Velkopavlovická.

Plodnost: je brzká, velká až velmi velká, při přeplození následně střídavá.

Vhodné podnože: lze použít všechny podnože.

Celkové hodnocení: poměrně stará odrůda s plody ideálními pro konzervaci kompotováním. Tuhá dužnina se při zavařování nerozváří a sytě oranžové plody včetně dužniny vypadají velmi dobře. Pro přímý konzum ji lze taktéž využít, avšak plody jsou poněkud tužší a méně rozplývavé. Předností je vysoká odolnost proti mrazu nejen ve dřevu a květních pupenech ale také proti pozdním jarním mrazíkům v době nakvétání. Lze ji bez zvláštních nároků pěstovat ve všech polohách vhodných pro meruňky i na horších stanovištích. Při přeplození je nutná probírka plodů. Tyto se vzhledem k větší tuhosti neotlačují. Odrůda je částečně samosprašná, pro zvýšení úrody je proto vhodná přítomnost opylovače – jedince jiné odrůdy. Odrůda má sklon k přeplozování, proto je nutné v některých letech řešit redukcí násady, aby plody nebyly příliš drobné.

 

1 komentář k odrůdě “Veecot

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *