Van (chrupka)

Van02

Původ: Pochází z Kanady z výzkumné stanice v Summerlandu, kde vznikla z volného opylení odrůdy Císařovna Eugenie.

Vlastnosti stromu: Stromy rostou středně silně, v pozdějších letech slabě. Vytvářejí kulovité středně velké řídké koruny. Větve mají bohatý krátký plodonosný obrost. U stromů je v zájmu zachování dobré kvality plodů doporučován pravidelný prosvětlovací řez. Stromy kvetou středně raně a jsou cizosprašné. Mezi vhodné opylovače patří odrůdy Granát, Kordia a Napoleonova. Neopyluje se odrůdou Karešova.

Vlastnosti plodu: Pomologicky se jedná o tmavou chrupku. Plod je velký, průměrná hmotnost se pohybuje kolem 8 g. kaštanovitého tvaru. Slupka je tmavě karmínově červená se světlými tečkami. Dužnina je pevná, šťavnatá, karmínově červená. Chuť navinule sladká, aromatická, vynikající. Šťáva barví středně silně. Plody jsou vhodné pro přímý konzum i na kompoty.

Hospodářské vlastnosti:

Plodnost: Plodnost je velmi raná, vysoká a pravidelná.

Odolnost: Odrůda středně odolává zimním i pozdně jarním mrazům v době květu. Stromy jsou však náchylné ke klejotoku. Plody v době dešťů praskají a trpí moniliovou hnilobou. Odrůda rovněž vyžaduje ochranu proti vrtuli třešňové.

Tvar a podnož: Vhodná odrůda pro střední tvary na podnožích ptáčnice a Colt i pro vřetena na podnožích P-HL-A a P-HL-B

Doba zrání: Zraje v 5.-6. třešňovém týdnu, dozrává dosti stejnoměrně.

Celkové zhodnocení: Odrůda je vhodná především do sušších a teplejších oblastí, kde mají stromy dobrý zdravotní stav, hojně a spolehlivě plodí a plody méně trpí praskáním a moniliovou hnilobou. Vzhledem k slabšímu růstu stromů lze odrůdu doporučit pro malé zahrádky (zvláště při použití zakrslých podnoží).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *