Svatava

Svatava03

Původ: ČR, kříženec odrůd Stark Early Orange a Velkopavlovická klon LE-19/2.registrace se připravuje v roce 2004.

Plod: střední až velký, téměř kulatý, hladký a matný. Slupka je oranžová, pevná, téměř lysá, z větší častí překrytá zářivou červení. Dužnina je sytě oranžová, pevná, šťavnatá, slabě ulpívá na pecce. Chuť je navinulé sladká, aromatická, dobrá.

Celková charakteristika: středně raná odrůda. Růst bujný, korunu vytváří otevřenou, celkem vzpřímenou. Plodnost je velká, pravidelná. Sklizeň je 4 dny po odrůdě ‚ Velkopavlovická‘. Odolnost proti napadením hnědnutím listů a moniliózou střední, proti mrazu střední až vysoká. Podnože lze použít všechny uvedené v přehledu, s ohledem na podmínky stanoviště. Pěstitelské tvary jsou ČK i nízké tvary. Požadavky – středně náročná na polohu, půdy vyžaduje s dostatkem vláhy.

Hodnocení: plody mají pěkný vzhled a jsou vhodné pro přímý konzum i konzervárenské zpracování. Odrůdu můžeme vysazovat ve všech oblastech vhodných pro pěstování meruněk, v malých zahrádkách i větších výsadbách. Ovoce má velmi dobrou aromatickou chuť, rychle měkne a otlačuje se, nesnáší transport na delší vzdálenosti. Plody jsou středně velké a VP velmi podobné, jsou však atraktivnější. Roubový materiál je dostupný na ZF v Lednici.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *