Rubín

Původ: ČR, registrace 1983, kříženec ‚Golden Delicious‘ x ‚Lord Lambourne‘.

Požadavky: polopropustné, vápeníte půdy s dostatkem živin a vláhy. Růst: bujný, koruna kulovitá, částečně zahuštěná dlouhým dřevem.

Plod: velký, kulovitého tvaru, zelenožlutý, poz­ději žlutý, překrytý červeným žíháním. Slupka tenká, hladká a lesklá. Dužnina je nažloutlá, sladká, jemné konzistence, středně šťavnatá a aromatická.

Podnož: J-TE-E, J-TE-H, J-TE-F, M 9, J-OH-A.

Plodnost: středně pozdní, dobrá, pravidelná.

Tvar: Z, ČK.

Zrání: sklízí se koncem září, zraje v říjnu, skladovat ji lze do února.

Odolnost: střední proti napadení houbovými chorobami.

Celkové hodnocení: zimní odrůda pro přímý konzum a průmyslové zpracování. Plod je velmi hezký, s křehkou a šťavnatou dužninou. Plodí na dlouhém dřevě. Vhodná pro pěstitele všech oblastí. Strom se nesnadno tvaruje. Pěstuje se s minimálním předjarním řezem a naopak s letním průklestem, bez probírky plodů. Odolnost proti napadení strupovitostí i proti napadení padlím jabloňovým je střední. Je určena do všech pěstitelských poloh.

Poznámky: Vítěz degustace konané 2.12.2009 v Drnovicích. Tabulka s výsledky dostupná ve fotografiích na této stránce

Z historie: Příznačné pro dobu první poloviny 80. let je skutečnost, že v době, kdy byla odrůda ‚Rubín‘ zařazena do LPO (1984), rostly její stromky již v každé druhé zahrádce. Touha po novinkách byla vlastní každému malopěstiteli, zejména při tehdejším úzkém a dlouho neměnném sortimentu. Příchodem odrůdy ‚Rubín‘ bylo ale zřejmé, že se na svět dostalo jablko, které tu ještě nebylo. ‚Rubín‘ je zimní česká odrůda, kterou vyšlechtil Otto Louda ve Střížovicích zkřížením odrůd ‚Lord Lambourne‘ a ‚Golden Delicious‘. Po stránce velikosti, vzhledu, barvy, konzistence a chuti mu téměř nelze nic vytknout, navíc vykazuje překvapivě dlouhou konzumní zralost. Plody jsou velké, kulaté s krásným červeným žíháním a typicky dlouhou stopkou. ‚Rubín‘ pronikl záhy i do produkčních výsadeb, často však ještě dříve do zahrad malopěstitelů. Roste bujně a daří se mu i ve středních a vyšších polohách. Vytknout lze odrůdě pouze citlivost ke strupovitosti jabloně ve vlhčích letech a speciální nároky na řez dané vyholováním větví, což je vlastnost zděděná po ‚Lord Lambourne‘. Tento nedostatek sice způsobuje, že odrůda není vhodná pro přísné tvarování, na druhé straně umožňuje vypěstovat kvalitní plody na volných tvarech i s minimálními nároky na řez. Úspěšnost odrůdy se ještě zvýraznila vyšlechtěním barevných mutací (celočervené, žluté a tmavočervené).

One thought on “Rubín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *