Resista

Rezista

Původ: Odrůda jabloně byla vyselektována ve VŠÚO v Holovousích z hybridního potomstva ´Prima´ x NJ 56.

Vlastnosti stromu: Růst je nadprůměrně silný. Vytváří koruny vysoce kulovité, postupně zahušťující. Plodonosný obrost je středně dlouhý, hojně plodí také na jednoletém dřevě. Stromy později ukončují vegetaci a proto nejsou vhodné pro pěstování ve vyšších polohách. Kvetou středně pozdně a jsou dobrými opylovači.

Vlastnosti plodu: Plody, které připomínají ´Golden Delicious´, jsou střední až nadprůměrně velké (145 -190 g). Tvar je vysoce kulovitý, až tupě kuželovitý, pravidelný, jen slabě žebernatý. Slupka je hladká, středně pevná, málo mastná. Základní barva je žlutá, krycí barva chybí nebo se vyskytuje jen jako slabé světle oranžové líčko v rozsahu do jedné třetiny plochy povrchu slupky. Rzivost se vyskytuje přibližně ve stejném rozsahu jako u ´Golden Delicious´. Dužnina je žlutavá, středně zrnitá, méně šťavnatá. Chuť je harmonická, sladce navinulá až navinule sladká s příjemným arómatem.

Hospodářské vlastnosti:

Plodnost: Je raná, vysoká a pravidelná.

Odolnost: Stromy jsou rezistentní proti strupovi-tostí, padlím trpí slabě. Vůči zimním mrazům jsou stromy středně citlivé. Květy jsou však odolnější vůči pozdním jarním mrazíkům.

Tvar a podnož: Odrůda je vhodná pro všechny tvary. Zvláště vhodná jsou štíhlá vřetena nebo stěny, neboť na nich v důsledku detailního řezu přináší kvalitnější plody. Výběr podnoží se řídí tvarem a půdně klimatickými podmínkami stanoviště. Nejčastěji se používají M 9, M 26 a MM 106.

Doba zrání: Sklízí se v první polovině října, konzumní období leden – březen, v chladírně vydrží i déle. Podobně jako odrůda ´Golden Delicious´ vyžaduje při skladování vlhčí prostředí, jinak plody vadnou.

Celkové zhodnocení: Jedná se o odrůdu pomologického typu ´Golden Delicious´, kterou s ohledem na její rezistenci ke strupovitosti je možno pěstovat bez chemické ochrany. Může být pěstována ve všech pěstitelských oblastech kromě vyšších poloh, kde plody špatně vyzrávají a dřevo častěji namrzá.
Nesrsta: střední vzrůstnost, stř. až větší plody, plodí v chomáčích, vyžaduje probírku, rezistentmí na strupovitost, středně trpí padlím

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *