Rafzubin

Rafzubin

Rafzubin je zimní odrůda.

Původ: Švýcarsko, barevná mutace odrůdy ‚Golden Delicious‘.

Růstové vlastnosti: středně bujně rostoucí, habitus stromu rozložitý, plodí jednotlivě i ve shlucích na krátkém dřevě. Koruna široce kulovitá, zahuštěná středně tlustými a středně dlouhými výhony, větve obrůstají řídce. Květy jsou velké, barva poupěte purpurová.

Plod: středně velký, kulovitého tvaru, bez žebrování a svaků nad mělkou kališní jamkou. Kalich je malý, úšty středně dlouhé. Slupka středně tlustá, na povrchu suchá, drsná, nemastná. Základní barva slupky oranžová, krycí červená, forma plošná s žíháním. Dužnina krémové barvy, nasládlé chuti, středně šťavnatá, konzistence jemná, tuhá, suchá. Stopka tenká a dlouhá.

Zralost: sklizňová začátkem října, konzumní od prosince, skladovatelnost do dubna.

Plodnost: brzká, vysoká, s probírkou pravidelná.

Vhodné podnože: slabě a středně bujně rostoucí.

Celkové hodnocení: odrůda s barevným plodem. Strom se nesnadno tvaruje. Pěstuje se s probírkou plodů pro jejich zvětšení a letním prosvětlovacím řezem. Odolnost proti napadení strupovitostí je nízká, proti napadení padlím jabloňovým vyšší. Je určena do teplých a středních chráněných pěstitelských oblastí s dostatkem vláhy. Potřebuje dlouhou vegetační dobu na vyzrávání růstových pletiv.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *