Radosť

Původ: Slovensko, registrace se připravuje v roce 2004, kříženec ‚Cresthaven‘ x ‚Redhaven‘.

Plod: střední až velký, kulovitý až protáhle kulovitý. Slupka středně tlustá, mírně plstnatá. Základní barva je zelenožlutá, z části překrytá červeným rozmytým líčkem. Dužnina je žlutá, pevná, bez vláken, oddělitelná od pecky. Chuť je sladce navinulá, aromatická, dobrá.

Celková charakteristika: pozdní, žlutomasá odrůda. Růst je bujný, korunu vytváří polovzpřímenou. Květ je zvonkovitý. Plodnost je brzká, velká a pravidelná. Sklizeň je 8 – 12 dnů po odrůdě ‚Redhaven‘. Odolnost proti napadení kadeřavostí broskvoní je střední, proti nízkým teplotám vysoká. Podnože lze použít všechny uvedené v přehledu, podle podmínek stanoviště. Pěstitelské tvary jsou nízkokmen s dutou korunou a zploštělé vřeteno. Požadavky – méně náročná na stanoviště, půdy vyžaduje dobře zásobené živinami a vláhou.

Hodnocení: plody jsou vhodné pro přímý konzum i konzervárenské zpracování. Odrůda je oblíbená pro nenáročnost na stanoviště a jistotu sklizní. Lze ji vysazovat i do okrajových oblastí na chráněná stanoviště. Středně raná až pozdní žlutomasá pravá broskev. Kvalitou plodů i nároky na pěstování se podobá odrůdě Redhaven. Je velmi odolná mrazu ve dřevě i květních pupenech.

 

2 thoughts on “Radosť

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *