Roztylská

Původ: ČR, náhodný semenáč. 2006

Růstové vlastnosti: strom roste středně bujně až bujně, habitus tvoří polovzpřímený. Květ je zvonkovitý. Doba začátku kvetení je středně raná až pozdní, doba trvání kvetení středně dlouhá až dlouhá.

Plod: je středně velký, kruhovitý, při pohledu na kališní vrchol převážně nesouměrný. Slupka je středně tlustá až tlustá, středně silně přilnavá k dužnině, lysá. Základní barvu má zelenavě žlutou, osluněná strana plodu je překryta výrazným tmavě červeným rozmytým líčkem. Dužnina je žlutá, měkká až středně tuhá, vláknitá, navinulé sladká, aromatická, velmi dobrá. Pecka je v porovnání k plodu středně velká, tvarem elipsovitá, středně silně až silně přilnavá k dužnině.

Zralost: zraje 19 dnů před odrůdou Redhaven.

Plodnost: je středně velká, pravidelná.

Vhodné podnože: lze použít všechny podnože.

Celkové hodnocení: je to nejranější nektarinka z u nás registrovaného sortimentu, poměrně málo náročná na podmínky stanoviště. Lze ji pěstovat i ve středně teplých polohách na chráněných stanovištích. Odolnost proti mrazu je ve dřevě i květních pupenech střední. Má velmi vzhledné a chutné plody, které jsou méně náchylné na pukání za deště a jen středně náchylné na moniliovou hnilobu. Jsou středně dobře až dobře velikostně vyrovnané a jejich pecka je středně dobře odolná vůči pukání. Odrůda vyniká svou raností a hezkými plody vynikající chuti. Jako nektarinka je však více náročná na pěstování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *