Pyrop

Pyrop

Původ: ČR, vyšlechtěna ŠS Těchobuzice, vznikla křížením odrůd Dukát a rezistentu pod označením HAR – 11 – T – 68. Registrována je od roku 2005.

Plody: mají střední velikost a tvar ploše kuželovitý se slabým náznakem žebrování. Slupka je žlutozelená, hladká, suchá, bez ojínění. Krycí barva je hnědočervená, kterou prosvítají světlé lenticely. Dužnina je nazelenalá, středně šťavnatá, má sladce navinulou chuť.

Růst: je silnější, tvoří rozložité koruny se sklonem k zahušťování, obrůstá středně dlouhým obrostem.

Plodnost: nástup do plodnosti je středně pozdní, plodí na krátkém plodonosném obrostu, často ve zhlucích.

Zrání: sklízí se od poloviny září. Konzumně dozrává od listopadu a velmi dobře se skladuje do února až března..

Odolnost: odrůda je značně odolná k padlí, ke strupovitosti rezistentní.

Požadavky: vzhledem k silnějšímu růstu je vhodné využít slabě rostoucí podnože, do horších půdních podmínek podnože středně vzrůstné. Jelikož odrůda velmi bohatě plodí, je dobré provádět probírku plodů, aby se předešlo alternaci plodnosti.

Celkové hodnocení: odrůda s barevným plodem. Strom se nesnadno tvaruje. Pěstuje se s probírkou a letním prosvětlovacím řezem. Rezistentní proti napadení strupovitostí. Odolnost proti padlí jabloňovému je nízká. Je určena do teplých a středních chráněných pěstitelských poloh. Potřebuje dlouhou vegetační dobu na vyzrávání pletiv. Ve vyšších polohách a mrazových kotlinách namrzá ve dřevě a kvetních poupatech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *