President

President

Původ: Anglie, byla nalezena jako náhodný semenáč.

Růstové vlastnosti: strom roste slabě až středně bujně, jeho habitus je polovzpřímený. List je vejčitý, zelený, velmi silně lesklý. Květ je středně velký, doba začátku kvetení raná.

Plod: je velký až velmi velký, z bočního pohledu tvarem protáhlý, z čelního pohledu nesouměrný. Základní barva slupky je po odstranění ojínění fialová. Dužnina je žlutavě zelené barvy, středně tuhá, středně až velmi šťavnatá, v chuti nasládlá až sladká, dobrá jen v příznivých letech a na kvalitních stanovištích. Pecka má z bočního pohledu tvar široce elipsovitý z čelního elipsovitý. Od dužniny je velmi dobře od I učitel ná.

Zralost: zraje shodně s odrůdou Domácí velkoplodá.

Plodnost: je brzká, velká, někdy mírně střídavá.

Vhodné podnože: lze použít všechny podnože.

Celkové hodnocení: velmi stará anglická odrůda, která klade velmi nízké nároky na udržovací řez, roste poměrně slabě a koruny vytváří řídké. Je náročná na podmínky stanoviště, vyžaduje hluboké úrodné půdy, dostatečně zásobené vláhou a živinami. Plodí ve shlucích a je velmi náchylná na moniliovou hnilobu. Používáme proto chemickou ochranu nebo před zráním a během zrání plodů pravidelně strom kontrolujeme a shnilé plody odstraňujeme. Musíme také dát pozor na správnou zralost plodů, pokud je necháme příliš dlouho na stromě, přezrají, dužnina se rozpadne, „zmoučnatí“ a ztratí jakoukoliv chuť. Období zralosti plodů trvá maximálně týden, dle vývoje počasí. Je tolerantní vůči šarce. Vzhledem k cizosprašnosti je nutno do výsadby umístit opylovače.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *