Malvazinka

Malvazinka

Původ: Stará odrůda z počátku 19. století, původem z Anglie.

Vlastnosti stromu: Růst je zpočátku silný, později střední. Koruna je široce pyramidální, později rozložitá, řídká. Větve dobře obrůstají plodonosným obrostem. Stromy kvetou středně raně a jsou cizosprašné. Mezi vhodné opylovače patří renklódy a mirabelky.

Vlastnosti plodu: Je větší (průměrná hmotnost se pohybuje od 35 do 55 g). Tvar je kulovitý, jedna polovina bývá menší. Slupka má růžovou až tmavě červenou barvu s šedomodrým ojíněním. Je tuhá a má nakyslou chuť. Stopka je krátká. Dužnina je zelenavě žlutá, tuhá a šťavnatá. Chuť je sladce navinulá, dobrá. Pecka je velká, oválná. Většinou se dobře odděluje od dužniny.

Hospodářské vlastnosti:

Plodnost:  Je poměrně raná, středně vysoká, ne vždy pravidelná.

Odolnost: Stromy jsou citlivější na zimní mrazy, avšak květy odolávají pozdním jarním mrazíkům. Vůči šarce je tolerantní. Odolnost proti moniliové hnilobě plodů je střední.

Tvar a podnož: Vhodné jsou kmenné tvary i zákrsky na slaběji rostoucích podnožích (St. Julien A, Pixy).
Doba zrání: Sklízí se koncem července nebo v první polovině srpna. Plody dozrávají poněkud nepravidelně, proto se doporučuje je sklízet postupně probírkou.

Celkové zhodnocení: odrůda vyniká především svými velmi atraktivními plody, i když spíše pouze průměrné chuti. Hodí se do drobnopěstitelských podmínek. Při pěstování na bujně rostoucích myrobalánových podnožích nesnáší příliš hluboký řez, reaguje na něj tvorbou velkého množství vlků a malou plodností. Jinak je poměrně nenáročná na podmínky stanoviště i na agrotechniku. Je středně odolná proti šarce. Vzhledem k cizosprašnosti je nutno sázet s opylovačem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *